Daňový poradce Vám poradí s řešením daňových záležitostí

Kancelář Praha:
Žitomírská 599/38
101 00 Praha 10 – Vršovice
Tel.: +420 604 675 093

Lhůta pro provedení ročního zúčtování záloh na daň zaměstnavatelem

Otázka:

Chtěla bych se zeptat, zda je termín "do 15. února následujícího roku" konečná lhůta pro provedení ročního zúčtování. Pokud by mzdová účtárna neprovedla roční zúčtování záloh svého zaměstnance za rok 2014, je možné ho provést zpětně? Prohlášení jsem měla podepsané.

Odpověď

Zaměstnavatel je povinen provést výpočet daně a roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění nejpozději do 31. března po uplynutí zdaňovacího období (§ 38ch odst. 4 zákona o daních z příjmů) a případný přeplatek vrátit zaměstnanci nejpozději při zúčtování mzdy za březen po uplynutí zdaňovacího období (§ 38ch odst. 5, příp. § 35d odst. 8 téhož zákona).

Budou-li splněny podmínky uvedené v § 38i odst. 2 zákona o daních z příjmů, měl by zaměstnavatel vrátit vzniklý rozdíl dodatečně, nebude-li zaměstnanec s postupem zaměstnavatele souhlasit, mohl by se obecně bránit prostřednictvím stížnosti podle § 237 daňového řádu.

Jinak samozřejmě může sám zaměstnanec dosud ještě podat daňové přiznání za kalendářní rok 2014.

Ing. Pavel Zahradník, 19. 2. 2016

© Ing. Pavel Zahradník 2008 - 2018 | Webdesign: Webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus