Daňový poradce Vám poradí s řešením daňových záležitostí

Kancelář Praha:
Tel.: +420 604 675 093

Vydělávání přes reklamy na webové stránce

Otázka:

Jsem studentem vysoké školy, dočetl jsem se něco o vydělávání přes reklamy na své webové stránce - Google AdSense. Všude na internetu se píše, že je potřeba mít živnostenské oprávnění. Chápu, že pokud jde o pravidelné příjmy, je to samozřejmostí. Chci se ale zeptat, když jsem si dosud peníze neposlal a nyní si je budu chtít poslat, je nutné i kvůli částce do 10 tis. Kč ohlašovat živnost? Nemohlo by se jednat o příležitostný příjem, který je od daně osvobozen?

Odpověď

Z hlediska potřeby živnostenského oprávnění je zejm. zapotřebí zkoumat, zda jsou ve Vašem případě naplněny znaky živnosti, jak je vymezuje § 2 živnostenského zákona, tj. zda se jedná o soustavnou činnost provozovanou samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku. Problematické je především určení, zda se jedná o soustavnou činnost - při posuzování této otázky lze podpůrně odkázat na rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 22. 4. 2008, sp.zn. 22 Cdo 679/2007, podle kterého soustavnost není totožná s nepřetržitostí a trvalostí, přičemž posouzení soustavnosti je vždy věcí konkrétního případu s přihlédnutím k povaze činnosti (nemusí se tak jednat o každodenní činnost, ale např. takovou činnost, která se má v budoucnu opakovat, tj. i sezónní podnikání, činnost vykonávanou o víkendech, v určitých, byť nepravidelných intervalech apod.).

Z hlediska možnosti osvobození od daně, které je zmiňováno v dotazu, upozorňujeme, že předmětné ustanovení (§ 10 odst. 1 písm. a) a odst. 3 písm. a) zákona o daních z příjmů) se netýká příležitostných příjmů, nýbrž příjmů z příležitostné činnosti, tj. v zásadě by opět mělo být zkoumáno, zda činnost má příležitostný charakter (nikoli nutně z ní plynoucí příjmy). Zároveň však uvádíme, že vzhledem k výši příjmů by zřejmě nevznikla povinnost podávat přiznání k dani z příjmů fyzických osob, ani kdyby se jednalo o příjem podléhající zdanění, záleží však na Vašich dalších případných příjmech (odkazujeme na jednu z našich starších odpovědí).

Obecně též upozorňujeme na možné povinnosti týkající se daně z přidané hodnoty (viz zejm. § 5, § 6i, § 97 a další zákona o dani z přidané hodnoty).

Ing. Pavel Zahradník, 13. 11. 2013

© Ing. Pavel Zahradník 2008 - 2024 | Webdesign: Webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus