Daňový poradce Vám poradí s řešením daňových záležitostí

Kancelář Praha:
Tel.: +420 604 675 093

Lhůta pro provedení daňové kontroly

Otázka:

V jaké lhůtě může správce daně provést daňovou kontrolu?

Odpověď

Lhůta pro provedení daňové kontroly není v daňovém řádu upravena samostatně, ale je odvozována od lhůty pro stanovení daně (po dobu běhu této lhůty má totiž daňový subjekt práva a povinnosti týkající se správného zjištění a stanovení daně).

Obecně je lhůta pro stanovení daně upravena v § 148 daňového řádu, činí 3 roky a počíná běžet dnem, v němž uplynula lhůta pro podání řádného daňového tvrzení. Dotyčné ustanovení však zároveň upravuje případy, kdy se lhůta pro stanovení daně prodlužuje, kdy běží znovu, kdy neběží atd., a v závislosti na tom, o jakou daň se jedná, je nutné vzít v úvahu i případnou speciální úpravu v dalších zákonech (viz např. § 38r zákona o daních z příjmů).

Daňovou kontrolu tedy může správce daně zahájit, pokud ještě neuplynula lhůta pro stanovení příslušné daně (i proto je zásadní vymezení předmětu daňové kontroly, neboť pro jednotlivé daně a zdaňovací období samozřejmě běží samostatné lhůty). Zahájení daňové kontroly pak má za následek, že lhůta pro stanovení daně běží znovu (§ 148 odst. 3 daňového řádu).

Jestliže má být na základě daňové kontroly dodatečně stanovena daň, musí správce daně ukončit daňovou kontrolu před uplynutím lhůty pro stanovení daně a to navíc s dostatečným časovým předstihem, aby dodatečný platební výměr nabyl právní moc, tj. aby ještě před uplynutím lhůty pro stanovení daně bylo rozhodnuto o případném odvolání daňového subjektu proti dodatečnému platebnímu výměru.

Ing. Pavel Zahradník, 15. 10. 2013

© Ing. Pavel Zahradník 2008 - 2024 | Webdesign: Webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus