Daňový poradce Vám poradí s řešením daňových záležitostí

Kancelář Praha:
Tel.: +420 604 675 093

Příjmy z prodeje spoluvlastnického podílu na zděděném bytu oprávněným dědicům

Otázka:

Moje maminka byla uvedena jako dědic bytu v závěti matky svého přítele (tj. mojí babičky). Maminčin přítel byl svojí matkou vyděděn, jeho děti (tj. vnoučata) však ne a nyní se tato vnoučata přihlásila o dědictví. Od smrti mojí babičky uplynulo něco málo přes dva roky a dědické řízení již bylo pravomocně ukončeno, moje maminka tak bude vnoučatům jako oprávněným dědicům vydávat polovinu bytu a pak jim bude v rámci vypořádání druhou polovinu bytu prodávat.

V bytě od úmrtí babičky nikdo nebydlel, moje maminka hradila pouze měsíční náklady na byt. Musí i v tomto případě moje maminka platit daň z příjmů z prodeje druhé poloviny bytu, když hradila přes dva roky účtenky a byla vlastníkem bytu, pouze v něm neměla trvalý pobyt?

Odpověď

Jestliže Vaše maminka vlastnila předmětný byt méně než 5 let a nabyla jej děděním, nikoli však od od zůstavitele, který byl příbuzným v řadě přímé nebo manželem, nelze uplatnit osvobození od daně podle § 4 odst. 1 písm. b) zákona o daních z příjmů.

Jestliže Vaše maminka v předmětném bytě neměla bydliště bezprostředně před jeho prodejem (resp. prodejem příslušného spoluvlastnického podílu), nelze uplatnit ani osvobození od daně podle § 4 odst. 1 písm. a) a u) zákona o daních z příjmů; upozorňujeme, že ale není podstatné místo trvalého pobytu, nýbrž skutečné bydliště ve smyslu místa, kde má poplatník stálý byt za okolností, z nichž lze usuzovat na jeho úmysl trvale se v tomto bytě zdržovat.

Za těchto okolností by pak příjem z prodeje spoluvlastnického podílu na předmětném bytě byl pro Vaši maminku zdanitelným příjmem, který bude podle § 10 odst. 1 písm. b) zákona o daních z příjmů vstupovat do dílčího základu daně jako tzv. ostatní příjem s tím, že jako výdaj by Vaše maminka mohla uplatnit (samozřejmě ve výši odpovídající prodávanému spoluvlastnického podílu) cenu předmětného bytu zjištěnou podle zvláštního právního předpisu o oceňování majetku ke dni jeho nabytí, částky prokazatelně vynaložené na jeho technické zhodnocení, opravu a údržbu, včetně dalších výdajů souvisejících s uskutečněním prodeje, a také daň z převodu nemovitostí (podrobněji viz § 10 odst. 4 a 5 zákona o daních z příjmů).

Případná náhrada nákladů od oprávněných dědiců ve smyslu § 485 odst. 2 občanského zákoníku by neměla podléhat zdanění, neboť se obecně nejedná o příjem, při kterém by docházelo ke zvýšení majetku Vaší maminky podle § 10 odst. 1 zákona o daních z příjmů, resp. by se též dalo uvažovat o  aplikaci ustanovení § 4 odst. 1 písm. d) zákona o daních z příjmů, které od daně osvobozuje náhradu škody.

Ing. Pavel Zahradník, 12. 11. 2012

© Ing. Pavel Zahradník 2008 - 2024 | Webdesign: Webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus