Daňový poradce Vám poradí s řešením daňových záležitostí

Kancelář Praha:
Tel.: +420 604 675 093

Protektorování pneumatik

Otázka:

Česká společnost s ručením omezeným, plátce DPH, zajišťuje protektorování pneumatik pro své zákazníky (rovněž tuzemské subjekty) u slovenské firmy, která je registrována k DPH na Slovensku.

Pneumatiky zákazníků česká společnost odesílá na Slovensko, kde je slovenský subdodavatel vyprotektoruje a vrátí do České republiky (v některých případech však slovenský subdodavatel vymění zaslanou pneumatiku přímo za hotový protektor a tuto informaci pak uvádí i na faktuře). Částku za protektorování pneumatik slovenský subdodavatel fakturuje české společnosti a ta fakturuje protektorování pneumatik svým zákazníkům.

Jak v uvedeném případě postupovat z hlediska účetnictví a z hlediska DPH u přijatých a vystavených faktur?

Odpověď

Postup z hlediska účetnictví a daně z přidané hodnoty by měl podle našeho názoru vycházet z toho, jak je posuzovaná situace mezi jednotlivými zúčastněnými stranami konkrétně smluvně upravena.

Pokud česká společnost s ručením omezeným poskytuje na základě smluvního ujednání svým zákazníkům službu spočívající v protektorování pneumatik, přičemž tuto službu si současně smluvně zajišťuje formou subdodávek od slovenské firmy, pak by na základě faktur přijatých od slovenského subdodavatele mělo být účtováno o nakoupených službách a na základě faktur vystavených zákazníkům by mělo být účtováno o poskytnutých službách (o nákladech a výnosech by samozřejmě mělo být účtováno do období, se kterým časově a věcně souvisí). Pneumatiky převzaté od zákazníků by přitom měly být evidovány v podrozvahové evidenci - viz Český účetní standard pro podnikatele č. 015 - Zásoby, bod 5.6..

Z hlediska daně z přidané hodnoty lze protektorování pneumatik zřejmě chápat jako práce na movité věci, tj. pokud budou pneumatiky vyprotektorované na Slovensku odeslány ze Slovenska do České republiky a zde předány zákazníkům, budou tyto služby podléhat dani z přidané hodnoty v České republice (§ 10 odst. 4 písm. c) a odst. 5 zákona o dani z přidané hodnoty), přičemž u faktur přijatých od slovenského subdodavatele bude daň z přidané hodnoty vypořádávat česká společnost s ručením omezeným jako příjemce plnění (viz § 15 odst. 5 zákona o dani z přidané hodnoty), a to na základě daňového dokladu s náležitostmi podle § 31 zákona o dani z přidané hodnoty. Samotné odeslání pneumatik na Slovensko a jejich zaslání zpět do České republiky přitom nebude předmětem daně z přidané hodnoty v souladu s § 13 odst. 7 písm. f) a § 16 odst. 6 zákona o dani z přidané hodnoty. Domníváme se, že stejně by měla být posuzována i situace, kdy služba protektorování pneumatik bude technicky realizována tak, že zaslaná pneumatika bude slovenským subdodavatelem vyměněna přímo za hotový protektor stejných parametrů (tzv. oprava výměnným způsobem).

Lze si však jistě představit řadu smluvních ujednání (např. výkup opotřebovaných pneumatik a prodej vyprotektorovaných pneumatik zákazníkům, zprostředkování služby protektorování pneumatik pro zákazníky u specializované zahraniční firmy atd.) kdy by pak účetní a daňové posouzení bylo zcela jiné. Doporučovali bychom proto, aby byla celá situace pokud možno co nejjednoznačněji smluvně upravena.

Ing. Pavel Zahradník, 16. 10. 2008

© Ing. Pavel Zahradník 2008 - 2024 | Webdesign: Webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus