Daňový poradce Vám poradí s řešením daňových záležitostí

Kancelář Praha:
Tel.: +420 604 675 093

Příjmy od amerického zaměstnavatele

Otázka:

Jsem zaměstnancem v pracovním poměru k zaměstnavateli, který má sídlo ve Spojených státech amerických. V roce 2008 jsem většinu času pracoval na dálku z České republiky. Ve kterém státě budu muset zdaňovat příjmy z tohoto pracovního poměru?

Odpověď

V souladu s čl. 15 příslušné smlouvy o zamezení dvojího zdanění obecně příjmy ze zaměstnání podléhají zdanění vždy ve státě, ve kterém je zaměstnanec daňovým rezidentem (určitou výjimkou jsou odměny pobírané z důvodu zaměstnání vykonávaného jako člen řádné posádky lodě nebo letadla v mezinárodní dopravě, což, jak lze dovodit ze zadání dotazu, není posuzovaný případ).

Za určitých okolností mohou být příjmy za zaměstnání zdaňovány také ve státě, ve kterém je zaměstnání vykonáváno (např. pokud zaměstnavatel je v tomto státě daňovým rezidentem). Pak se ovšem použije příslušná metoda vyloučení dvojího zdanění (podle čl. 24 smlouvy o zamezení dvojího zdanění by se jednalo konkrétně o tzv. metodu prostého zápočtu).

Vycházíme-li tedy z předpokladu, že jste daňovým rezidentem České republiky (viz čl. 5 smlouvy o zamezení dvojího zdanění), potom příjmy, které pobíráte z důvodu zaměstnání od amerického zaměstnavatele, budou podléhat zdanění v České republice (daňová povinnost daňového rezidenta České republiky se v souladu s § 2 zákona o daních z příjmů vztahuje jak na příjmy plynoucí ze zdrojů na území České republiky, tak i na příjmy plynoucí ze zdrojů v zahraničí).

Pokud by předmětný příjem podléhal zdanění i ve Spojených státech amerických, bylo by však samozřejmě možné pro zamezení dvojího zdanění využít výše zmiňovanou metodu prostého zápočtu (daň vypočtená z těchto příjmů v České republice by se snížila o částku daně zaplacené ve Spojených státech amerických, maximálně však do výše vypočtené české daně).

Ing. Pavel Zahradník, 6. 8. 2008

© Ing. Pavel Zahradník 2008 - 2024 | Webdesign: Webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus