Daňový poradce Vám poradí s řešením daňových záležitostí

Kancelář Praha:
Tel.: +420 604 675 093

Přerušení a následné ukončení podnikání

Otázka:

V roce 1992 mi bylo vydáno živnostenské oprávnění, na základě kterého jsem podnikala. V roce 1995 jsem toto podnikání přerušila a oznámila to na finanční úřad. Od roku 1995 již nepodnikám a nemám žádné příjmy z podnikání, v zaměstnání každým rokem podepisuji prohlášení k dani z příjmů ze závislé činnosti a nepodávala jsem tedy přiznání k dani z příjmů fyzických osob.

Zajímalo by mne, jestli uvedený postup byl správný. Také bych chtěla vědět, když nyní budu chtít zrušit živnostenské oprávnění, zda mi nehrozí nějaké sankce a jak postupovat.

Odpověď

Správnost postupu při přerušení provozování živnosti v době před 13 lety lze nyní obtížně posuzovat. Lze předpokládat, že pokud tento postup žádná dotčená instituce nezpochybnila, byl s velkou pravděpodobností v pořádku. Pro úplnost však uvádíme, že podle stávající právní úpravy lze provozování živnosti přerušit vždy nejdéle na dobu 2 let, přičemž živnost je přerušena dnem doručení oznámení o přerušení provozování živnosti živnostenskému úřadu nebo pozdějším datem uvedeným v oznámení (§ 31 odst. 12 živnostenského zákona).

Z hlediska povinnosti podávat daňového přiznání v posuzovaném období je nutné vycházet zejména z ustanovení § 38g zákona o daních z příjmů, které se rovněž v průběhu let měnilo, nicméně vždy platilo, že poplatník nemusel podávat daňové přiznání, pokud nevykazoval daňovou ztrátu a neměl žádné jiné příjmy než příjmy ze zaměstnání pouze od jednoho a nebo postupně od více plátců a u všech těchto plátců daně podepsal na příslušné zdaňovací období prohlášení k dani podle § 38k odst. 4 zákona o daních. Upozorňujeme, že v daňovém přiznání za kalendářní rok 1995, kdy došlo k přerušení podnikání, měly být při stanovení základu daně zohledněny případné úpravy podle § 23 odst. 8 zákona o daních z příjmů, a tyto již tedy nebudou zohledňovány při ukončení podnikání.

Zrušení živnostenského oprávnění by samo o sobě nemělo být spojeno s žádnými sankcemi. Z daňového hlediska je nutné vypořádat se s povinnostmi vyplývajícími § 35 zákona o správě daní a poplatků, tj. zejména získat písemný souhlas správce daně s ukončením činnosti.

Ing. Pavel Zahradník, 29. 6. 2008

© Ing. Pavel Zahradník 2008 - 2024 | Webdesign: Webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus