Daňový poradce Vám poradí s řešením daňových záležitostí

Kancelář Praha:
Tel.: +420 604 675 093

Dvakrát podepsané prohlášení k dani

Otázka:

Známá ukončila v červnu 2013 studium, v červenci a srpnu pracovala v pekárně na dohodu o provedení práce, kde podepsala prohlášení k dani, od září pak nastoupila do zaměstnání na hlavní pracovní poměr, kde pracuje dosud a i tam podepsala prohlášení k dani. Od října do prosince přitom současně pracovala i na dohodu o provedení práce a ačkoliv účetní věděla, že je zaměstnaná a má již podepsané prohlášení, nechala jí prohlášení podepsat i k této dohodě o provedení práce a uplatňovala slevu na poplatníka. Prosím o radu, jak zpracovat daňové přiznání.

Odpověď

Odpovědnost za správnost údajů uvedených v prohlášení k dani je obecně na straně zaměstnance, zaměstnavatel zpravidla ani nemá možnost, jak správnost údajů tvrzených zaměstnancem ověřit (s některými výjimkami uvedenými zejm. v § 38l zákona o daních z příjmů). Zaměstnanec mj. prohlašuje, že za stejné zdaňovací období ani za stejný kalendářní měsíc zdaňovacího období neuplatňuje nárok na slevu na dani u jiného plátce daně a že současně na stejné období kalendářního roku nepodepsal u jiného plátce prohlášení k dani (§ 38k odst. 4 písm. b) zákona o daních z příjmů). Zaměstnavatel při výpočtu zálohy na daň vychází ze zaměstnancem podepsaného prohlášení (§ 35d odst. 2 a § 38h odst. 4 zákona o daních z příjmů).

Pokud byla zaměstnavatelem sražena záloha na daň nižší, než je stanoveno, upravuje obecně další postup zejm. ustanovení § 38i zákona o daních z příjmů, nicméně v popisovaném případě vzhledem k souběhu zaměstnání vznikne zaměstnanci povinnost podat daňové přiznání (§ 38g odst. 2 zákona o daních z příjmů), v rámci kterého by tak měl být případný nedoplatek na dani vyrovnán, neboť od výsledné daně budou odečteny skutečně sražené zálohy na daň.

Ing. Pavel Zahradník, 12. 2. 2014

© Ing. Pavel Zahradník 2008 - 2024 | Webdesign: Webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus