Daňový poradce Vám poradí s řešením daňových záležitostí

Kancelář Praha:
Tel.: +420 604 675 093

Prodej pole

Otázka:

V roce 2013 jsem obdržel příjem z prodeje pole (cca 20 tis. Kč), které jsem zdědil v roce 2012. Do jaké daně toto spadá?

Doplňuji, že kromě toho jsem měl v roce 2013 pouze příjem ze zaměstnání (3 měsíce, zbytek roku jsem byl evidován jako uchazeč o zaměstnání na úřadu práce). Mohu požádat bývalého zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování daně?

Odpověď

Prodej pole v roce 2013 má obecně dopady týkající se třech různých daní, a to konkrétně daně z nemovitých věcí, daně z převodu nemovitostí a daně z příjmů.

Daň z nemovitých věcí se vyměřuje na zdaňovací období (kalendářní rok) podle stavu k 1. lednu roku, na který je daň vyměřována. Dojde-li ve srovnání s předchozím zdaňovacím obdobím ke změně okolností rozhodných pro vyměření daně, je poplatník povinen daň do 31. ledna zdaňovacího období přiznat daň přiznat buď podáním daňového přiznání nebo dílčího daňového přiznání. Případně je ten, kdo byl poplatníkem daně z nemovitých věcí a ztratil postavení poplatníka proto, že v průběhu zdaňovacího období se změnila vlastnická nebo jiná práva ke všem nemovitým věcem v územním obvodu téhož správce daně, které u něho podléhaly dani z nemovitých věcí, nebo tyto nemovité věci zanikly, povinen oznámit tuto skutečnost správci daně nejpozději do 31. ledna následujícího zdaňovacího období. Poplatníkem je přitom obecně vlastník pozemku (pole), výjimkou jsou však např. pronajaté nebo propachtované pozemky evidované v katastru nemovitostí zjednodušeným způsobem, kdy je poplatníkem nájemce nebo pachtýř.

Pokud se jedná o daň z převodu nemovitostí, poplatník (převodce, tj. prodávající) je povinen podat místně příslušnému správci daně daňové přiznání nejpozději do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, v němž byl zapsán vklad práva do katastru nemovitostí. Pokud nepřichází v úvahu žádné osvobození od daně, činí daň 4 % ze základu daně, kterým je obecně cena zjištěná podle zákona o oceňování majetku platná v den nabytí pole kupujícím, a to i v případě, je-li cena sjednaná dohodou nižší než cena zjištěná; je-li však cena sjednaná vyšší než cena zjištěná, je základem daně cena sjednaná.

Příjem z prodeje pozemku je rovněž předmětem daně z příjmů, mohlo by však přicházet v úvahu osvobození od této daně podle § 4 odst. 1 písm. b) zákona o daních z příjmů, pokud pole nebylo zahrnuto do obchodního majetku pro výkon podnikatelské nebo jiné samostatné výdělečné činnosti a pozemek byl nabyt děděním od zůstavitele, který byl příbuzným v řadě přímé nebo manželem (manželkou), a doba mezi nabytím a prodejem pozemku přesahuje dobu pěti let zkrácenou o dobu, po kterou byl pozemek prokazatelně ve vlastnictví zůstavitele nebo zůstavitelů, pokud nemovitost byla nabývána postupným děděním v řadě přímé nebo manželem (manželkou).

Pokud se jedná o možnost provedení ročního zúčtování daně bývalým zaměstnavatelem, přicházelo by v úvahu pouze pokud by zdanitelný příjem z prodeje pole nebyl vyšší než 6 tis. Kč (viz zejm § 38k odst. 5 písm. a) zákona o daních z příjmů). V závislosti na tom, jaké Vám byly v zaměstnání sraženy zálohy na daň, by Vám obecně mohl vzniknout přeplatek na dani, neboť budete moci uplatnit základní slevu na poplatníka za celý rok - viz např. jiná naše odpověď.

Ing. Pavel Zahradník, 29. 1. 2014

© Ing. Pavel Zahradník 2008 - 2024 | Webdesign: Webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus