Daňový poradce Vám poradí s řešením daňových záležitostí

Kancelář Praha:
Tel.: +420 604 675 093

Daňové přiznání při nulových příjmech z podnikání

Otázka:

V roce 2013 jsem v červnu ukončila studium. Poté jsem se stala asi na měsíc osobou samostatně výdělečně činnou na základě živnostenského oprávnění (živnost jsem přerušila, za dobu živnostenského podnikání jsem neměla žádné příjmy ani výdaje, tudíž jsem měla nulový zisk). Poté jsem byla nějakou dobu evidovaná na úřadu práce (neměla jsem nárok na podporu v nezaměstnanosti) a od prosince 2013 jsem zaměstnaná (za měsíc prosinec jsem měla hrubou mzdu necelých 15 tis. Kč). Musím podávat daňové přiznání za rok 2013 nebo ho za mě může podat zaměstnavatel, i když jsem část roku podnikala?

Odpověď

Povinnost podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob upravuje § 38g zákona o daních z příjmů, jestliže Vaše roční zdanitelné příjmy nepřesáhly 15 tis. Kč a ani nevykazujete daňovou ztrátu, tak nemáte povinnost daňové přiznání podávat.

Pokud jste však registrována k dani z příjmů fyzických osob, tak byste měla v souladu s § 136 odst. 5 daňového řádu správci daně sdělit, že Vám nevznikla daňová povinnost, a to ve lhůtě pro podání daňového přiznání (je totiž pravděpodobné, že jste se k dani z příjmů fyzických osob registrovala společně s ohlášením živnosti podle § 45a živnostenského zákona).

Zaměstnavatele můžete požádat o tzv. provedení ročního zúčtování záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a z funkčních požitků a daňového zvýhodnění (§ 38ch zákona o daních z příjmů).

Obecně upozorňujeme také na povinnost osoby samostatně výdělečně činné podat přehledy o příjmech a výdajích příslušné okresní správě sociálního zabezpečení a zdravotním pojišťovnám (§ 15 zákona č. 589/1992 Sb. a § 24 zákona č. 592/1992 Sb.).

Ing. Pavel Zahradník, 11. 1. 2014

© Ing. Pavel Zahradník 2008 - 2024 | Webdesign: Webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus