Daňový poradce Vám poradí s řešením daňových záležitostí

Kancelář Praha:
Tel.: +420 604 675 093

Vyrovnání ztráty

Otázka:

Jsem společníkem společnosti s ručením omezeným, která je ve ztrátě. Tuto ztrátu bych chtěl vyrovnat peněžitým vkladem, aby společnost mohla provést úhradu faktur dodavateli. Je výhodnější vklad nebo půjčka? Nebo je možná jiná varianta?

Odpověď

Která varianta je výhodnější nelze určit bez toho, že budou stanovena kriteria pro posuzování výhodnosti včetně toho, zda výhodnost bude posuzována z pohledu společníka nebo z pohledu společnosti nebo např. z pohledu třetích osob, a že budou posuzovány konkrétní podmínky.

Především je nutné rozlišit na jedné straně půjčku případně úvěr od společníka, které představují pro společnost cizí zdroj a společnost má povinnost peněžní prostředky společníkovi vrátit včetně případných úroků, a na druhé straně vklad nebo např. tzv. příplatek mimo základní kapitál, které představují pro společnost vlastní zdroj a společnost nemá povinnost vložené peněžní prostředky společníkovi vracet.

Dále je nutné zdůraznit, že půjčka ani úvěr fakticky nemohou uhradit ztrátu společnosti, neboť společnost sice dočasně získá peněžní prostředky, ale zároveň jí vzniká dluh (povinnost tyto prostředky vrátit), tj. vlastní kapitál společnosti se nemění, v podstatě dluh vůči dodavateli (neuhrazené faktury) je nahrazen dluhem vůči společníkovi (nesplacená půjčka nebo úvěr).

Pokud tedy skutečně má dojít k úhradě ztráty společnost (nejen k dočasnému vylepšení peněžního toku), přichází v úvahu vklad nebo zmiňovaný příplatek mimo základní kapitál, který je obecně flexibilnější (srovnej § 121 odst. 4 versus § 123 odst. 3 a § 146 a § 147 obchodního zákoníku) a z daňového hlediska jsou s ním spojeny v zásadě stejné dopady jako s vkladem.

Ing. Pavel Zahradník, 14. 12. 2013

© Ing. Pavel Zahradník 2008 - 2024 | Webdesign: Webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus