Daňový poradce Vám poradí s řešením daňových záležitostí

Kancelář Praha:
Tel.: +420 604 675 093

Příjmy z příležitostných činností

Otázka:

Prosím o uvedení zajímavého daňového odpočtu, pokud je to daňově uznatelné. Jedná se o smlouvu o provedení administrativní činnosti pro důchodce do výše 19900,- Kč, ze které se nemusí odvádět soc. zdrav. ani daň z příjmu. Důchodce si totiž může do této výše vydělat aniž by platil daň. Je to jednorázový příjem za administr. činnost- tzn. vyřizování korespondence, propagační práce,telefony atd. Podnikatel si tuto část může odečíst od svého příjmu, ale podmínkou je, že důchodce musí být osoba blízká. Prosím o uvěřejnění správného výkladu, protože si myslím, že byto mohlo mnoha lidem snížit daňový základ..

Odpověď

Daňová uznatelnost nákladů

Výdaje vynaložené na vyřizování podnikatelské korespondence a telefonátů, výdaje na propagaci výrobků či služeb apod. jsou obecně daňově uznatelné bez ohledu na zvolený způsob zajištění těchto činností (dodavatelsky, prostřednictvím zaměstnanců, vlastními silami či jinak). Poplatník - podnikatel však samozřejmě musí být schopen prokázat, že uvedené výdaje byly vynaloženy za účelem dosažení, zajištění a udržení jeho zdanitelných příjmů.

Osvobození příjmů z příležitostných činností

Zákon o daních z příjmů (konkrétně ustanovení § 10 odst. 3 ) osvobozuje od daně tzv. ostatní příjmy z příležitostných činností, pokud jejich úhrn u poplatníka nepřesáhne ve zdaňovacím období 20 000 Kč. Není přitom rozhodující, zda poplatník je důchodcem nebo v jakém je vztahu vůči osobě, která mu příjem vyplácí.

Aby se však jednalo o tyto tzv. ostatní příjmy, nesmí se jednat např. o příjmy ze závislé činnosti nebo o příjmy z podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti. V praxi často dochází ke sporům právě v otázce, zda se nejedná o příjem ze závislé činnosti - těmito příjmy jsou totiž nejen příjmy z pracovněprávního poměru ale i příjmy z obdobného poměru, v němž je poplatník při výkonu práce pro plátce příjmu povinen dbát příkazů plátce, přičemž rozhodující je skutečný obsah nikoli formálně právní vztah.

Bude tedy vždy záležet na konkrétní podobě smluvního ujednání, způsobu provádění předmětných činností a dalších okolnostech, zda se podaří obhájit, že se jedná o tzv. ostatní příjem z příležitostných činností, a tedy že se nejedná zejména o příjem z poměru obdobného např. pracovněprávnímu poměru, ve kterém je poplatník povinen dbát příkazu plátce (takový příjem by totiž podléhal dani stejně jako příjem ze zaměstnání). V této souvislosti lze odkázat také na pokyn Ministerstva financí č. D-285, ve kterém jsou uvedeny znaky, které podle názoru Ministerstva financí vymezují tzv. závislou činnost.

Ing. Pavel Zahradník, 4. 3. 2008

© Ing. Pavel Zahradník 2008 - 2024 | Webdesign: Webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus